Committees

  Name (Affiliation)
President Hyung-Hee Baek (Dankook University)
President-elect Jong-Bang Eun (Chonnam National University)
Vice Presidents Kwang-Won Lee (Korea University)
Seung-Cheol Lee (Kyungnam University)
Hyeon Gyu Lee (Hanyang University)
Eunok Choe (Inha University)
Heesop Nam (Dongwon Home Food R&D Center)
Sang Yun Lee (Pulmuone co.,Ltd)
Secretary General Moo-Yeol Baik (Kyung Hee University)
Secretary of General Affairs Yong-Ro Kim (Seoul National University)
Secretaries of Scientific Affairs Sang-Ho Yoo (Sejong University)
Jaejoon Han (Korea University)
Secretaries of Special Affairs Soo-Jin Choi (Seoul Women's University)
Ji Yeon Kim (Seoul National University of Science and Technology)
Hyungjae Lee (Dankook University)
Treasurers JaeHwanLee (Sungkyunkwan University)
Young-Wan Kim (Korea University)
Managing Editors Seokwon Lim (Hoseo University)
Young-Min Kim (Chonnam National University)
Woo-Ki Kim (Kyung Hee University)
Hyun-Seok Kim (Kyonggi University)
Dong-Woo Lee (Yonsei University)
Hyun Wook Choi (Jeonju University)
Secretaries of Information Gwang-woong Go (Hanyang University)
Ok Kyung Koo (Gyeongsang National University)
Myung-Ji Seo (Incheon National University)
Sang Gil Lee (Pukyong National University)
Yun-Sang Choi (Korea Food Research Institute)
Academic Divisions
Lipid Science Division JaeHwan Lee (Sungkyunkwan University)
Food Engineering Division Young Jin Choi (Seoul National University)
Food Safety Division Hyun Jung Kim (Korea Food Research Institute)
Sensory and Consumer Science Division Jae-Hee Hong (Seoul National University)
Food Analytical Science Division Young-Jun Kim (Seoul National University of Science and Technology)
Food Packaging Division Jun Tae Kim (Keimyung University)
Carbohydrate Division Sang-Ho Yoo (Sejong University)
Health Functional Foods Division Sung-Joon Lee (Korea University)
Aquatic Food Products Division Jin-Hong Kim (KSI(Korea Surimi Institute))
Product Development Division Han-Seung Shin (Dongguk University)
Soy Processing & Utilization Division Jong-Sang Kim (Kyungpook National University)
Food Laws & Regulations Division Kwang-Geun Lee (Dongguk University)
Food Microbiology Division Hyungjae Lee (Dankook University)
Animal Foods Division Koo Bok Chin (Chonnam National University)
Brewing Science Division Chul Cheong (Seoul Venture University)
Food Biotechnology & Bioengineering Division Kyoung Heon Kim (Korea University)
Traditional Fermented Foods Division Sang Pil Hong (Korea Food Research Institute)

Privacy Policy


Privacy Policy

Terms & Conditions


Terms & Conditions